شهرداری بومهن
صنایع دستی عشایر

با ارزشترین صنایع دستی عشایر ،دست بافته های آنان شامل گلیم، خورجین و جاجیم است. این صنایع دست ساز بوده و ساخت فراورده های آن با دست انجام می گیرد. از سویی این صنایع، ماهرانه و با دانش و مواد همین مناطق ساخته می شود. موادی مانند پشم و مو به فراوانی و با بهای ارزان (کاهی به رایگان) در دسترس صنعت قرار می گیرد.

 

گلیم

گلیم بافی به راستی پاسخی است به نیازهای نخستین روستاییان و کوچندگانی که در جستجوی دستیابی به چادری خشک،مفروش و ویسایل خواب گرم بوده اند.فرهنگ بافت گلیم در میان عشایر باغ کمش و تماشا رواج دارد.

 

پیشتر این هنر برای بانوان این دو روستا از بایستگی ها شمرده می شد و عروس جوان بافت گلیم را از مادر خود می آموخت. اکنون شمار کمی به این کار پرداخته و این بافته های زیبا که از مادربزرگ، مادرشوهر و یا مادر به عروس رسیده، زیررختخواب های فراوان پنهان شده است. ((دارهای گلیم بافی به صورت افقی قرار میگیرد و حمل آن از دار قالی آسانتر است. بنابراین،هنگام کوچ به آسانی قابل حمل خواهد بود)).

 

خورجین

خورجین برای عشایر کاربردهای گوناگونی دارد و همچنان به کار گرفته می شود. هر چند مواد اولیه و روش بافت آن بسیار دگرگون شده است؛ ولی همچنان کاربرد خورجین در زندگی عشایری دیده می شود.آنها از این بافته برای حمل وسایل شخصی،فراوردهای کشاورزی و از اندازه کوچکتر آن برای حمل وسایل بر روی موتور سیکلت استفاده می کنند. عشایر در گذشته خورجین های بزرگ را بر گرده اسب، شتر و الاغ و کوچکترها را بر دوش خود حمل می کرده اند. آنها گاهی هم هنر فرش و گلیم را با هم درآمیخته ونقش راه راه بر این بافته می زنند.

 

جاجیم 

جاجیم یک جور زیرانداز بومی است که به روش گلیم بافته می شود، با این تفاوت که نخست قطعات آن را جداگانه و طولی بافته و سپس به هم دوخته می شوند. جاجیم با رنگ های متنوع بافته شده و تا اندازه ای با بافت سیاه چادر همانند است.

 
 
تاریخ به روز رسانی:
1402/11/08
تعداد بازدید:
3020
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به پایگاه اطلاع رسانی شهرداری بومهن می باشد.
Powered by DorsaPortal